رایج ترین مشکلات ماکروفر

ماکروفر از قطعاتی همچون فیوز حرارتی، فیوز سرامیکی، دیود ، میکروسوئیچ و… تشکیل شده است که آسیب دیدن هر یک از این قطعه ها می تواند در عملکرد کل دستگاه تأثیر بگذارد و آن را نیازمند تعمیر و تعویض قطعه کند. مشکلاتی همچون روشن نشدن ماکروفر، بسته نشدن درب آن، گرم نکردن و کار نکردن دکمه ها از جمله مشکلات رایج این دستگاه هستند که احتمالاً شما هم با آن ها روبرو شده اید. مشکل دستگاه ماکروفر هر چه که باشد توسط تعمیرکار متخصص قابل تعمیر است و در صورت لزوم نیز قطعه های آن تعویض می شوند. برای آشنایی با رایج ترین مشکلات ماکروفر و چگونگی رفع آن ها و همچنین بهترین نمایندگی تعمیر ماکروفر در کرج در ادامه با ما همراه باشید.

رایج ترین مشکلات ماکروفر

دستگاه ماکروفر مانند دیگر لوازم برقی خانگی ممکن است دچار مشکلاتی شود و نیاز به تعمیرات پیدا کند. برخی از مشکلات این دستگاه به دلیل استفاده نادرست از آن است اما بعضی دیگر از اختلالات آن نیز به دلیل آسیب دیدگی قطعات داخلی و وجود نوسان در جریان برق، هستند.

در ادامه، رایج ترین مشکلات ماکروفر را بررسی کرده ایم:

 • روشن نشدن ماکروفر

از رایج ترین مشکلات ماکروفر، روشن نشدن آن است که می تواند به دلایل مختلفی همچون خراب بودن پریز برق، خراب بودن سیم دستگاه، خراب بودن دکمه روشن خاموش دستگاه و یا اتصالات داخلی باشد.

برای رفع مشکل روشن نشدن ماکروفر ابتدا پریز برق را چک کنید که سالم باشد و اگر سالم بود، دکمه های دستگاه را امتحان کنید و اگر دکمه ها نیز مشکلی نداشتند، احتمالاً به اتصالات داخلی دستگاه آسیب وارد شده است و نیاز به بررسی های تعمیرکار دارد.

 • صدای زیاد ماکروفر

یک مشکل رایج دیگر ماکروفر، سر و صدای زیاد آن هنگام کار کردن است. برای این مشکل ابتدا بررسی کنید که سینی در جای درست خود قرار دارد یا نه همچنین ظرف خیلی سنگین داخل ماکروفر نگذارید.

آسیب دیدن فن دستگاه نیز ممکن است باعث صدای زیاد ماکروفر شود که اگر اینطور باشد، باید از یک تعمیرکار برای تعمیر آن کمک بگیرید.

 •    کار نکردن دکمه ‌های ماکروفر

دکمه های ماکروفر را به آرامی فشار دهید و اگر زیاد آن ها را فشار دهید، به مرور از کار می افتند. همچنین خراب شدن برد نمایشگر یا برد کنترل نیز باعث کار نکردن دکمه ها می شود که برای رفع این مشکل باید به مرکز تعمیرات مراجعه نمایید.

 •  باز نشدن درب ماکروفر

ممکن است مشکل ماکروفر شما باز نشدن درب آن باشد که این مشکل می تواند به دلیل آسیب دیدن ضامن درب یا خراب شدن میکروسوئیچ باشد و با تعویض قطعات آسیب دیده، قابل برطرف شدن است.

 • خاموش شدن ماکروفر حین کار کردن

یکی دیگر از مشکلات رایج ماکروفر این است که حین کار کردن به یکباره خاموش می شود و اگر روشن کنید دوباره خاموش می شود زیرا قطعاتی مانند کلید ها و برد کنترل آسیب دیده اند.

در این وضعیت ابتدا بررسی کنید که کلید ها به واسطه حرارت خیلی داغ نشده باشند و اگر آسیبی دیده باشند، باید آن ها را تعویض کنید.

اگر هم دکمه های روی پنل کار نمی کنند، احتمالاً به برد کنترل دستگاه آسیب وارد شده است که باید تعویض شود.

 •   خرابی لامپ مگنترون ماکروفر

لامپ مگنترون داخل ماکروفر غذا را گرم می کند و نحوه عملکرد آن به این صورت است که بعد از دریافت ولتاژ بالا، داغ می شود و حرارت را به ظرف منتقل می کند. در صورت سوختن لامپ مگنترون ماکروفر، چاره ای جزء تعویض آن وجود ندارد.

برد کنترل را هم چک کنید زیرا این قطعه باید ولتاژ درست را به لامپ برساند و اگر به درستی عمل نکند، نیاز به تعویض دارد.

 •  دود کردن ماکروفر

اگر از ماکروفرو استفاده زیادی دارید ممکن است دستگاه شما ناگهان دود کند و نگران شوید که قطعات داخلی ماکروفر به طور کامل سوختند اما این مشکل می تواند فقط به دلیل کثیف بودن دستگاه باشد و تجمع زیاد چربی باعث دود کردن آن شود.

اگر ماکروفر را تمیز کردید و همچنان دود کرد، به احتمال زیاد مشکل دستگاه فنی است و در اتصالی دادن مدارها و برد، اتصالی سیم کشی و خازن و موتور گردان، اختلال ایجاد شده است.

 • نچرخیدن سینی داخل ماکروفر

اگر سینی ماکروفر ثابت می ماند و هنگام گرم کردن غذا نمی چرخد، احتمالاً موتور گردان خراب شده است و یا اینکه غلطک زیر سینی جرم گرفته است. در این وضعیت باید آن قسمت را تعویض کنید و اگر باز هم مشکل حل نشد، موتور گردان را باید تعویض کنید.

 • جرقه زدن ماکروفر

جرقه زدن ماکروفر از دیگر مشکلات رایج آن است که البته جای نگرانی ندارد زیرا ممکن است استفاده از ظروف فلزی یا ظروف شکسته باعث این مشکل شود یا اتصالات و قطعات داخلی دستگاه خراب شده باشند.

 • گرم نشدن غذا در ماکروفر

خرابی لامپ، دیود، سويیچ درب، مگنترون، اتصالات داخلی و برد، زیاد بودن غذا و کم بودن زمان تایمر و کثیفی داخل دستگاه باعث مشکل گرم نشدن غذا می شوند.

نکات نگهداری از ماکروفر

با رعایت برخی نکات ساده در نگهداری از ماکروفر می توانید در هزینه های تعمیرات آن صرفه جویی کنید و از دستگاه خود تا سال ها استفاده کنید. در ادامه به برخی از این نکات اشاره می کنیم:

 • استفاده از دستگاه های محافظ لوازم برقی برای جلوگیری از آسیب دیدن دستگاه هنگام نوسانات برق.
 • عدم استفاده از ماکروفر در زمان های اوج مصرف برق.
 • تلاش برای باز نکردن درب ماکروفر هنگام کار کردن.
 • خالی روشن نکردن ماکروفر برای جلوگیری از آسیب دیدگی قطعات داخلی آن.
 • عدم استفاده از ظروف فلزی داخل دستگاه ماکروفر برای جلوگیری از افزایش غیرعادی گرمای داخل دستگاه.
 • اطمینان از درست بسته شدن درب ماکروفرو سپس روشن کردن آن.
 • تمیز کردن داخل ماکروفر پس از هر بار استفاده.
 • قرار ندادن ماکروفر در محلی نزدیک به رطوبت و سینک ظرفشویی برای جلوگیری از اتصالی و سوختن آن.
 • استفاده نکردن از ظروف آتش زا داخل ماکروفر.

در پایان

اگر برای تعمیر ماکروفر خود به دنبال مرکز تعمیرات لوازم خانگی در کرج هستید، مرکز زانکو سرویس را با اطمینان به شما معرفی می کنیم. شما می توانید از طریق تماس با شماره تلفن 02632811842 درخواست اعزام تعمیرکار داشته باشید و برای تعمیر ماکروفر در کرج، تعمیرکار به محل شما اعزام خواهد شد.

تعمیرکاران ابتدا با استفاده از تجهیزات، عیب یابی تخصصی ماکروفر را انجام می دهند و سپس با توجه به مشکل دستگاه و قطعه معیوب، هزینه تعمیرات را به شما اعلام می کنند و در نهایت با رضایت شما، کار تعمیرات ماکروفر آغاز می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *