راهکار های افزایش طول عمر ماشین ظرفشویی

لوازم برقی به‌ کار رفته در آشپزخانه، جزء گران‌ ترین لوازم موجود در منازل بوده و در نتیجه نحوه نگهداری و چگونگی استفاده از این لوازم خانگی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. ماشین‌ های ظرفشویی، یکی از پرکاربرد ترین لوازم برقی موجود در آشپزخانه‌ ها بوده و عمر مفید آن‌ ها تا حدود ۱۰ سال می‌ باشد. نحوه نگهداری صحیح از ماشین‌ های ظرفشویی، علاوه‌ بر تأثیر در افزایش طول عمر آن‌ ها، سبب صرفه‌ جویی در هزینه نیز شده و می‌ توانید به مدت طولانی‌ تری از این لوازم برقی استفاده نمایید.

در حال‌ حاضر ماشین‌ های ظرفشویی در برند ها و کیفیت‌ های متفاوتی به بازار عرضه شده و هر کدام بر اساس ویژگی‌ های خود، دارای قیمت‌ های متفاوتی می‌ باشند. راه‌ ها و روش‌ های گوناگونی جهت افزایش طول عمر ماشین‌ های ظرفشویی وجود دارند که در این مقاله قصد داریم تا این راهکار ها را مورد مطالعه قرار داده و هر کدام را به‌ طور مجزا بررسی نماییم. پس جهت آشنایی با راهکار های افزایش طول عمر ماشین ظرفشویی و همچنین بهترین نمایندگی تعمیر ظرفشویی در کرج در ادامه ما را همراهی بفرمایید.

راهکار های افزایش طول عمر ظرفشویی

از جمله راهکار های افزایش طول عمر ماشین ظرفشویی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • استفاده صحیح از ماشین ظرفشویی

یکی از راهکار های بسیار مهم در افزایش طول عمر ماشین ظرفشویی، استفاده‌ درست از این وسیله برقی می‌ باشد. قبل‌ از قرار دادن ظرف و ظروف در ظرفشویی و چیدن آن‌ ها، تمامی اقلام جامد را از داخل ظروف به‌ طور کامل پاک نمایید. زیرا وجود قطعات جامد بر روی ظروف، می‌ تواند در حین عملکرد ماشین ظرفشویی، فیلتر آن را پاره کرده و علاوه‌ بر آسیب به پمپ، شلنگ تخلیه را نیز مسدود نماید.

 • استفاده از دمای بالا

در هنگام روشن نمودن ماشین ظرفشویی خود، آن را در استفاده از آب گرم تنظیم نمایید. در صورت تنظیم ماشین ظرفشویی با آب سرد، دستگاه مجبور است مدت بیشتری را به شستشوی ظروف اختصاص داد و از این‌ رو مصرف انرژی آن نیز افزایش می‌ یابد.

 • چیدن صحیح ظروف

یکی دیگر از نکات مهم در افزایش طول عمر ماشین ظرفشویی، چیدن صحیح ظروف در سبد های ماشین ظرفشویی است. تمامی سبد های موجود در انواع ماشین‌ های ظرفشویی، دارای جایگاه‌ های بخصوصی برای ظروف متفاوت بوده و با چیدن صحیح ظرف‌ ها بر روی این قسمت‌ ها، ظروف به‌ خوبی شسته شده و دیگر نیازی به شستشوی مجدد توسط دستگاه نخواهید داشت.

 • رسیدگی به فیلتر ماشین ظرفشویی

فیلتر های ماشین ظرفشویی نیز یکی از حساس ترین قطعات موجود در این دستگاه بوده و به‌ طور مرتب باید تمیز و پاکسازی شوند. در ماشین‌ های ظرفشویی امروزی و مدرن، فیلتر دستگاه در قسمت مرکزی آن قرار داشته و غذا ها و مواد جامد باقی‌ مانده بر روی ظروف در هنگام شستشو در این محل تجمع می‌ یابند. بنابراین فیلتر های ماشین ظرفشویی خود را به‌ طور مرتب تمیز کرده و تمامی ذرات موجود در آن را از بین ببرید. همچنین در صورت مشاهده هر گونه سوراخ در فیلتر ماشین ظرفشویی خود، به‌ سرعت آن را تعویض نمایید.

 • بررسی بازو های آب‌ پاش

بازو های آب‌ پاش در ماشین‌ های ظرفشویی، وظیفه پاشش آب بر روی ظروف را داشته و نازل‌ های اسپری آن نیز بسیار حساس و ظریف می‌ باشند. جهت بررسی بازو های اسپری دستگاه، سوراخ‌ های آن را از لحاظ تمیزی و عدم وجود زباله چک نموده و هر گونه گرفتگی درون آن را برطرف نمایید. مسدود شدن بازوان آب‌ پاش و یا عدم چرخش آن‌ ها به دلیل چیدن نامنظم ظروف در دستگاه، می‌ تواند سبب آسیب به ماشین‌ های ظرفشویی شده و طول عمر آن‌ ها را کاهش دهد.

 • توجه به نمک ماشین ظرفشویی

وجود آب سخت و استفاده از آن در ماشین‌ های ظرفشویی، می‌تواند سبب ایجاد رسوب در دستگاه و همچنین وجود لکه در ظروف پس‌ از شستشو شود. رسوبات حاصل از آب سخت به‌ مرور زمان با تجمع در ماشین‌ های ظرفشویی، به دستگاه آسیب رسانده و سبب عدم شستشوی مناسب ظروف شده و جهت جلوگیری از بروز چنین مشکلی باید به‌ طور مداوم میزان نمک موجود در دستگاه را بررسی کرده و در صورت کم شدن آن، نمک را مجدداً شارژ نمایید. همچنین بهتر است از نمک‌ های باکیفیت و متناسب با نوع مدل ماشین ظرفشویی خود استفاده نمایید.

 • استفاده از مواد شوینده باکیفیت

همانطور که در ابتدای مقاله به آن اشاره شد، ماشین‌ های ظرفشویی در برند ها و انواع متفاوتی در بازار عرضه شده و متناسب با آن‌ ها نیز، مواد شوینده، نمک، جلا دهنده و غیره نیز در بازار موجود می‌ باشند. مواد شوینده به‌ کار رفته در ماشین‌ های ظرفشویی به ۳ شکل قرص، پودر و مایع وجود دارند و هر کدام در برند های متفاوت دارای ویژگی‌ های منحصر به‌ فردی هستند. جهت افزایش طول عمر ماشین ظرفشویی خود، بهتر است مواد شوینده‌ باکیفیت را خریداری کرده و متناسب با نوع دستورالعمل دستگاه، از آن‌ ها به مقدار مناسب استفاده نمایید.

 • شستشوی واشر درب

درب موجود در ماشین ظرفشویی دارای واشر به‌ خصوص در اطراف خود بوده و همانند ماشین‌ های لباسشویی به دلیل مجاورت مستقیم با آب، مکان مناسبی برای رشد باکتری و قارچ ها هستند. به‌ همین جهت سعی نمایید پس‌ از هر بار شستشو، واشر درب دستگاه را به‌ طور کامل تمیز کرده و آن را خشک نمایید.

 • انتخاب مناسب گزینه شستشو

ماشین‌ های ظرفشویی دارای برنامه‌ های متداولی در پنل دیجیتالی خود هستند و هر کدام از این گزینه‌ ها، متناسب با شستشوی خاص می‌ باشد. بنابراین سعی کنید جهت افزایش طول عمر ماشین ظرفشویی خود، از برنامه درست برای شستشوی ظروف استفاده کرده و در مصرف انرژی نیز صرفه‌ جویی نمایید.

از دیگر راهکار های افزایش طول عمر ماشین‌ های ظرفشویی می‌ توان به چند مورد زیر اشاره نمود:

 • بررسی مداوم بازو های اسپری و قفسه‌ ها از لحاظ سلامت
 • قرار دادن حجم مناسب ظروف در داخل قفسه ماشین ظرفشویی
 • رسوب زدایی ماشین ظرفشویی
 • انجام سرویس‌ های دوره‌ ای ماشین ظرفشویی
 • عدم قرار دادن ظروف نامناسب در داخل ماشین ظرفشویی
 • تمیز کردن مرتب فضای داخلی ماشین ظرفشویی
 • تنظیم درجه سختی آب ورودی
 • تراز نمودن کامل دستگاه در محل خود در هنگام نصب
 • تعویض به موقع واشر درب

در پایان

شرکت زانکو سرویس در زمینه تعمیر، نصب و انجام سرویس‌ های دوره ‌ای تمامی لوازم خانگی برقی به‌ ویژه ماشین‌ های ظرفشویی دارای سال‌ ها فعالیت و سابقه بوده و جزء شرکت‌ های معتبر و شناخته‌ شده در این حرفه می‌ باشد. این مجموعه با بهره‌ مندی از بروز ترین روش‌ های تعمیراتی و همچنین تیم تعمیراتی بسیار حرفه ‌ای و با تجربه خود، خدمات تعمیر لوازم خانگی برقی را به‌ طور تخصصی به مشتریان خود ارائه می‌ دهد.جهت استفاده از خدمات تعمیراتی این مجموعه و انجام سرویس‌ های دوره‌ ای ماشین ظرفشویی خود، می‌ توانید با شرکت زانکو تماس گرفته و با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *