علت نشت آب از زیر لباسشویی

ماشین‌ های لباسشویی یکی از مهم‌ ترین لوازم برقی موجود در آشپزخانه‌ ها بوده و جزء لوازم برقی پرکاربرد محسوب می شوند. این نوع از لوازم برقی از قطعات و تجهیزات بسیار پیچیده ای تشکیل شده و تکنولوژی به کار رفته در آن ها بسیار پیشرفته و مدرن است. ماشین لباسشویی ها نیز همانند سایر لوازم برقی دارای دوره عملکرد مشخصی هستند و در شرایط گوناگونی همچون نگهداری نادرست و یا فرسوده شدن دستگاه دچار برخی ایرادات و مشکلات خواهند شد. از جمله متداول ترین و رایج ترین ایرادات پیش آمده در تمامی مدل های ماشین لباسشویی می توان به نشتی آب از دستگاه اشاره نمود.

علت های نشت آب از زیر لباسشویی و راهکار های رفع آن

از جمله علت های نشتی آب از ماشین های لباسشویی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • ایراد در شیلنگ تخلیه

یکی از رایج ترین و متداول ترین دلایل نشتی آب از ماشین لباسشویی، وجود مشکل و ایراد در شیلنگ های تخلیه است. شیلنگ های تخلیه و شیلنگ ورودی، محل اصلی ورود آب به دستگاه هستند و هرگونه ایراد در آن ها می تواند سبب نشتی آب شود. از رایج ترین خرابی های شیلنگ ورودی نیز می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • در آمدن شیلنگ ورودی از پشت دستگاه به دلیل جا به جایی و نشتی آب
 • گرفتگی و مسدود شدن شیلنگ ورودی
 • کهنگی و پوسیدگی شیلنگ ورودی
 • وجود خرابی در شیلنگ داخلی
 • ایراد در سیفون و یا هرگونه پارگی و ساییدگی در شیلنگ

راهکار: جهت رفع این مشکل ابتدا قسمت بالایی دستگاه را برداشته و شیلنگ‌ های داخلی را از لحاظ هر گونه سوراخ، پوسیدگی و یا آسیب بررسی نمایید. همچنین از طول استاندارد شیلنگ ها اطمینان حاصل کرده و در صورت هرگونه پارگی و یا آسیب، شیلنگ‌ ها را توسط تکنسین‌ ها تعویض نمایید.

 • ایراد در دریچه ورودی آب

یکی دیگر از بخش‌ های مهم ماشین لباسشویی، دریچه ورودی آب است که وظیفه اصلی آن کنترل ورود آب به دستگاه می باشد. در واقع می‌ توان گفت که دریچه ورودی آب در دستگاه، قطعه‌ ای است که شیر های ورودی آب گرم یا سرد را به یکدیگر متصل کرده و دمای مناسب برای شستشو را کنترل می‌ نماید. وجود هر گونه ایراد در این قطعه علاوه‌ بر نشتی آب از دستگاه، سبب داغ نشدن آب و همچنین پر نشدن دستگاه از آب می‌ شود.

راهکار: در چنین شرایطی جهت رفع مشکل، باید به طور حتم دریچه را توسط تکنسین تعویض نمایید.

 • ایراد در پمپ تخلیه

پمپ تخلیه نیز نقش مهمی را در ماشین‌ های لباسشویی ایفا کرده و معیوب شدن آن می‌ تواند سبب نشت آب از دستگاه شود. پمپ‌ های تخلیه به‌ کار رفته در ماشین‌ های لباسشویی می‌ تواند در انواع الکترونیکی، تسمه ای و یا درایو مستقیم باشد.

راهکار: در صورت وجود خرابی در پمپ تخلیه و برطرف نمودن نشتی آب در دستگاه، تعمیرکار مربوطه باید به‌ طور کامل تسمه، پمپ تخلیه و همچنین شیلنگ‌ های متصل به آن را بررسی کرده و در صورت وجود هرگونه ایراد، آن را تعویض نماید.

 • خرابی لاستیک دور درب

همانطور که در ابتدای مقاله به آن اشاره شد، ماشین‌ های لباسشویی جزء پرکاربرد ترین وسایل برقی در آشپزخانه‌ ها بوده و به دلیل باز و بسته کردن مکرر درب آن، ممکن است لاستیک موجود در دور درب دچار برخی ایراداتی شوند. وجود هرگونه مشکل در لاستیک دور درب ماشین لباسشویی همانند پوسیدگی، پارگی، فرسودگی، سوراخ و غیره، می‌ تواند سبب سر ریز شدن آب از دستگاه به بیرون شود.

راهکار: در صورت وجود هر گونه ایراد در لاستیک دور درب دستگاه، باید به طور کامل تعویض گردد.

 • استفاده بیش‌ از حد از مواد شوینده

برخی افراد گمان می‌ کنند که در صورت استفاده بیشتر از مواد شوینده‌ لباسشویی، لباس‌ ها بهتر و تمیز تر شسته خواهند شد. اما باید گفت که استفاده بیش‌ از حد از مواد شوینده، نه‌ تنها سبب تمیز تر شدن لباس‌ ها نشده، بلکه اگر سختی آب بسیار زیاد باشد، می‌ تواند سبب نشتی آب از دستگاه در حین شستشو شود.

راهکار: بنابراین سعی کنید جهت جلوگیری از سرریز شدن آب از قسمت جلویی دستگاه، از مواد شوینده به مقدار استاندارد استفاده نمایید.

 • تراز نبودن دستگاه

تراز نبودن ماشین‌ های لباسشویی در هنگام نصب، می‌ تواند مشکلات بسیاری را در دستگاه به وجود آورد که یکی از این ایرادات، نشتی آب از دستگاه است. تراز نبودن دستگاه در جایگاه خود می‌ تواند سبب ایجاد خرابی و مشکل در کاسه نمد و بلبرینگ شده و به‌ دنبال آن آب از دستگاه ریزش نماید.

راهکار: در صورت وجود هرگونه خرابی در کاسه نمد و بلبرینگ، باید آن‌ ها را تعویض نمایید.

 • ایراد در هیدرواستات و سوئیچ فشار

هیدرواستات و سوئیچ فشار نیز از دیگر اجزای اصلی در ماشین‌ های لباسشویی بوده و وظیفه اصلی سوئیچ فشار، تعیین سطح کنترل آب در دستگاه است. وجود هر گونه انسداد و خرابی در سوئیچ فشار و لوله‌ هیدرواستات نیز می‌ تواند سبب سرریز شدن آب از دستگاه شود.

راهکار: جهت برطرف نمودن نشتی آب از دستگاه، باید از شرکت‌ های معتبر درخواست تعمیرکار نمایید.

 • ایراد در دیگ دستگاه

یکی دیگر از دلایل نشتی آب از ماشین لباسشویی، وجود هر گونه ایراد همانند سوراخ در دیگ دستگاه است. زمانی‌ که ماشین لباسشویی در هنگام نصب، به‌ طور تراز در جایگاه خود نصب نشود، در حین شستشو، دچار تکان‌ ها و لرزش‌ های شدیدی شده و همین امر سبب ایجاد مشکل و سوراخ در دیگ ماشین لباسشویی می‌ شود. همچنین وجود اشیاء تیز در لباس‌ ها نیز می‌ تواند سبب آسیب به بدنه مقاوم دیگ شده و به‌ دنبال آن سبب سرریز شدن آب از دستگاه شود.

راهکار: در صورت وجود هرگونه مشکل در دیگ ماشین لباسشویی، باید آن‌ ها را تعویض نمایید.

در صورت به وجود آمدن هر یک از مشکلات و ایرادات فوق در ماشین لباسشویی خود می توانید با زانکو سرویس بهترین نمایندگی تعمیر لباسشویی در کرج تماس بگیرید و باکیفیت ترین خدمات را از تکنسین های حرفه ای این مجموعه دریافت نمایید.


اینجا بخوانید: مهم ترین نکات در نگهداری از ماشین لباسشویی

در پایان

تعمیرات لوازم خانگی زانکو سرویس یکی از بهترین و معتبر ترین شرکت‌ های ارائه دهنده خدمات تعمیراتی انواع لوازم برقی خانگی می‌ باشد. این مجموعه با بهره‌ گیری از بروز ترین و نوین ترین تجهیزات و ابزارآلات و همچنین تیم بسیار حرفه‌ ای و متخصص خود، تمامی خدمات نصب، تعمیر و انجام سرویس‌ های دوره‌ ای لوازم برقی را به مشتریان خود ارائه داده و دارای سال‌ ها سابقه در این حرفه است. در صورت وجود هر گونه ایراد در ماشین لباسشویی خود در برند های متفاوت، می‌ توانید با شماره تلفن 02632811842 تماس گرفته و از کارشناسان ما درخواست تکنیسین نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *