نکات نگهداری از یخچال

با دانستن نکات نگهداری از یخچال و فریزر و رعایت این نکات ساده، می توانیم از یخچال خود استفاده مفید تری داشته باشیم و علاوه بر افزایش طول عمر آن، مانع از هزینه های بالای تعمیرات شویم. اگر شما هم به سالم ماندن یخچال و فریزر خود اهمیت زیادی می دهید، در ادامه همراه ما باشید تا با نکات مهم نگهداری از این دستگاه مفید در آشپزخانه، آشنا شوید.

مهم ترین نکات نگهداری از یخچال و فریزر

یخچال و فریزر از لوازم ضروری در آشپزخانه هر خانه ای محسوب می شوند و کار این دستگاه ها در جلوگیری از فاسد شدن مواد غذایی و خنک کردن غذاها و نوشیدنی های ماست. یخچال و فریزر هم مثل هر لوازم خانگی برقی نیاز به مراقبت هایی دارند و در صورت استفاده غیراصولی از دستگاه و توجه نکردن به مشکلات جزئی آن، خود را برای هزینه بالای تعمیرات و حتی خرید یک یخچال جدید آماده کنید.

مهم ترین نکات نگهداری از یخچال و فریزر عبارتند از:

 • تمیز کردن کویل ها

کویل یخچال و فریزر را همیشه تمیز نگه دارید و مانع از نشستن گرد و غبار بر روی آن شوید. کویل اکثر یخچال ها در بخش پایینی یا قسمت پشتی قرار دارد و در بعضی مدل ها نیز در قسمت عقب قرار گرفته است. برای تمیز کردن کویل شاید نیاز باشد یخچال را بچرخانید یا جابجا کنید که در این صورت احتیاط لازم را داشته باشید.

 • حفظ دمای یخچال

از دیگر نکات نگهداری از یخچال حفظ دمای آن است. دمای یخچال را حفظ کنید تا مواد غذایی برای مدت طولانی تری داخل آن سالم باقی بمانند. دمای محفظه یخچال باید حدودا 37 تا 40 درجه فارنهایت باشد و فریزر نیز روی 0 درجه فارنهایت، بهترین دماست.

 • بررسی واشر درب

اگر واشر درب یخچال و فریزر به خوبی آب بندی نشده باشد، هوای سرد از داخل یخچال خارج خواهد شد و در این شرایط یخچال برای حفظ دمای خود مجبور به مصرف انرژی بیشتری خواهد بود و احتمالاً بدنه آن داغ خواهد کرد.

برای جلوگیری از این مشکل، واشر درب را بررسی کنید که مشکل سایش و پارگی نداشته باشد. اگر هم ترک خورده یا پوسیده است، نیاز به تعویض دارد.

 • تعویض فیلترها

فیلتر های یخچال را زود به زود تعویض کنید. تعویض فیلتر ها، به تمیز نگه داشتن دستگاه پخش کننده آب و عملکرد بهتر آن کمک می کند.

 • محکم بستن درب یخچال

بعد از برداشتن مواد غذایی از داخل یخچال، درب آن را محکم ببندید و مطمئن شوید که کاملا بسته شده است.

 • قرار دادن یخچال هم سطح زمین

یخچال و فریزر را هم سطح با زمین قرار دهید تا درب آن به طور کامل بسته شود و به موتور دستگاه فشاری وارد نشود.

 • پوشاندن روی غذا های داخل یخچال

مواد غذایی، میوه و سبزی را داخل ظرف درب بسته گذاشته و در یخچال بگذارید. با این کار به کاهش رطوبت داخل یخچال کمک می کنید.

 • خارج کردن یخ زدگی ها

از دیگر نکات نگهداری از یخچال فریزر خارج کردن یخ زدگی های فریزر است.اگر یخ زدگی ها را در دیواره فریزر می بینید، آن ها را به صورت دستی خارج کنید البته قبل از این کار حتماً دستگاه را از برق بکشید و اجازه دهید یخ ها به طور کامل ذوب شوند و بعد از اینکه کاملاً ذوب شدند، می توانید به برق وصل کنید.

 • قرار ندادن غذای گرم داخل یخچال

غذا و نوشیدنی های داغ را داخل یخچال قرار ندهید زیرا باعث افزایش دمای داخل یخچال می شوند و دستگاه مجبور می شود که سخت تر کار کند.

 • خالی بودن اطراف یخچال

برای عملکرد بهتر یخچال بهتر است اطراف آن خالی باشد و وسایل دیگری مانند کابینت در اطراف آن وجود نداشته باشد.

 • دور بودن یخچال از منبع گرما

اگر فضای آشپزخانه اجازه می دهد، یخچال را نزدیک به اجاق گاز، آبگرمکن و منبع گرما قرار ندهید همچنین یخچال در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگیرد.

 • انبار نکردن مواد غذایی داخل یخچال

از انبار کردن مواد غذایی داخل یخچال خودداری کنید زیرا زیاد بودن مواد غذایی داخل یخچال مانع از گردش هوا درون آن شده و موتور دستگاه به مرور ضعیف می شود.

 • مراقبت از یخچال در زمان مسافرت

اگر قصد مسافرت دارید حتماً مواد غذایی فاسد شدنی را از یخچال خارج کنید و همچنین یخساز و آبسرد کن را خاموش نمایید.

 • تمیز کردن بدنه یخچال

برای تمیز کردن بدنه یخچال می توانید از محلول آب ولرم و جوش شیرین استفاده کنید و لکه ها را از بین ببرید.

 • قرار ندادن وسایل تزئینی روی یخچال

وسایل تزئینی مانند گلدان، مجسمه یا دیگر لوازم برقی کوچک نظیر آبمیوه گیری یا چرخ گوشت را روی یخچال قرار ندهید زیرا ممکن است باعث آسیب به بدنه دستگاه شوند.

 • رفع بوی نامطبوع یخچال

اگر داخل یخچال و فریزر بوی نامطبوع دارد می توانید از بوگیر های مخصوص فریزر یا یک تکه زغال برای رفع بوی بد استفاده کنید.

 • سرویس های دوره ای

در رعایت نکات نگهداری از یخچال نسبت به سرویس های دوره ای یخچال بی توجه نباشید و حداقل سالی یکبار کل یخچال و فریزر را به کمک تعمیرکار عیب یابی کنید تا در صورت وجود مشکلات جزئی، برطرف شوند. با سرویس های دوره ای یخچال، در هزینه های تعمیرات صرفه جویی خواهید کرد و قطعات داخلی سالم باقی می مانند.

 • نگهداری از یخچال در صورت جابجایی

اگر جابجایی داشته اید بعد از گذشت 3 تا 4 ساعت یخچال را روشن کنید و چند ساعتی هم اجازه دهید یخچال به صورت خالی کار کند تا به دمای استاندارد برسد.

 • حمل عمودی یخچال

در زمان جابجایی، یخچال را به صورت عمودی جابجا کنید و اگر مجبور به حمل افقی آن شدید، حداقل 5 ساعت اجازه دهید یخچال بدون حرکت بماند تا گاز آن ثابت شود و سپس به برق بزنید.

 • استفاده از محافظ برای یخچال

برای وصل کردن یخچال به برق حتماً از محافظ استاندارد استفاده کنید و دو شاخه یخچال را مستقیماً به پریز نزنید.

 • لاستیک دور درب یخچال

لاستیک دور درب یخچال را مرتب تمیز کنید و برای اینکار بهتر است از آب گرم استفاده کنید تا چسبندگی نوار کم نشود.

در پایان

در پایان اگر ساکن کرج هستید و به دنبال یک نمایندگی تعمیر یخچال معتبر هستید، می توانید خدمات تعمیر یخچال در کرج را از شرکت زانکو سرویس دریافت کنید. این شرکت در زمینه تعمیرات انواع لوازم خانگی و برقی فعالیت می کند و تعمیرکاران حرفه ای همراه با تجهیزات و ابزارآلات مورد نیاز تعمیرات به محل شما اعزام می شوند. جهت دریافت خدمات از زانکو با شماره تلفن 02632811842 تماس حاصل نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *